Až 80 % imunity se nachází v našich střevech
Proto je nezbytné se o náš střevní mikrobiom dobře starat a kvalitně ho vyživovat.
Střeva mají zodpovědnost za řadu důležitých reakcí a procesů v našem těle. S mozkem jsou střeva ve vzájemném propojení, komunikují spolu a ovlivňují se. Osa mikrobiota-střevo-mozek představuje složitý komunikační systém. Probíhá komunikace a ovlivňování mezi trávicím traktem a centrálním nervovým systémem. Mikrobi produkují různé neuroaktivní látky, které ovlivňují mozek, naši psychiku, náladu a naše chování. Ve střevě se také produkují různé hormony, například hormon štěstí serotonin a spánkový hormon melatonin.
Péče o střevní mikrobiom slouží jako prevence a podpora našeho zdraví.
Proto je nezbytné se o náš střevní mikrobiom dobře starat a kvalitně ho vyživovat.
Nachází se zde jak přátelské bakterie, tak ty patogenní.
Přirozený porod napomáhá dostatečně diverzivnímu střevnímu mikrobiomu a předurčuje pevné zdraví. Císařský řez může způsobit výkyvy po zdravotní stránce jedince, protože nedošlo ke správné bakteriální kolonizaci.
Probiotika jsou živé organismy (bakterie a kvasinky), které pomáhají nastavit v našich střevech rovnováhu. Chrání a regulují náš trávící trakt a imunitní systém.
Prebiotika jsou vláknina, která slouží jako potrava pro bakterie. Rozpustná prebiotická vláknina zlepšuje vstřebávání živin a kvalitu střevní mikroflóry. Prebiotika podporují růst přátelských bifidobakterií i laktobacilů ve střevech.
Náš vědecký tým, v čele s panem doktorem RNDr. Petrem Ryšávkou Ph.D., ve spolupráci s Fakultní nemocnicí u svaté Anny v Brně provedl výzkum střevního mikrobiomu pacientů s onemocněním Covid-19. Jedné skupině těchto pacientů byla podávána probiotika a druhé skupině placebo. Bylo ověřeno, že podávání probiotik na míru zkrátilo dobu hospitalizace v nemocnici o 3–5 dní. U pacientů s těžkým průběhem došlo k zmírnění projevů nemoci.